Menu

 

Zakończył się tegoroczny (2013) sezon prac remontowych przy Starym Kościele Parafialnym w Szebniach

 

Zakończył się kolejny sezon prac remontowych przy Starym Kościele w Szebniach. Obejmował malowanie dachu, wymianę oszalowania Kościoła, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont ślepego pułapu na strychu, remont murowanego skarbczyka i kruchty po stronie zachodniej Kościoła. A najważniejsze remont całej instalacji elektrycznej i wykonanie instalacji odgromowej. Koszt całego zadania wyniósł prawie 351 tysięcy złotych.

Aby zabezpieczyć zabytek Parafia w tym roku złożyła wniosek do Ministra Kultury o pomoc w sfinansowaniu remontu. Aplikacja została dobrze oceniona i Parafia otrzymała 150 tysięcy złotych. Również Wojewódzki Konserwator Zabytków, do którego złożony został wniosek o pomoc w sfinansowaniu prac, wsparł Parafię kwotą 80 tysięcy złotych. Do tego także samorząd Gminy Jasło dołożył 15 tysięcy złotych. Niestety pozostałą kwotę czyli około 106 tysięcy złotych Parafia musi zapłacić z własnych pieniędzy.

Niezależnie od znacznego obciążenia finansowego w podejmowanych działaniach liczy się przede wszystkim zabezpieczenie świątyni przed dalszym niszczeniem. Według zapewnień wykonawcy prac remontowych Stary Kościół został zabezpieczony na kolejne dziesiątki a może nawet setki lat.

Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym przeprowadzone zostały poważne prace remontowe a mianowicie wymienione zostały podwaliny Kościoła. Zmieniło się również otoczenie starej świątyni. Wykonane zostało nowe ogrodzenie, co prawda nie całe ale obejmujące 70% ogrodzenia wymagającego remontu.

 

Stowarzyszenie Parafii Szebnie

„Dziedzictwo”

 

Kwesta na remont zabytkowego kościoła w Szebniach (2013)

 

Kwotę 2 700 złotych zebrano podczas kwesty na szebieńskim cmentarzu z przeznaczeniem na renowację zabytkowego kościoła parafialnego. Zbiórkę w dniach od 1 do 3 listopada przeprowadzili członkowie Stowarzyszenia Parafii Szebnie „Dziedzictwo”, strażacy z OSP w Szebniach i chórzyści parafialnego chóru „Martinus”.

– Kwesta w okresie Święta Zmarłych ma na celu nie tylko zbiórkę pieniędzy, ale również zainteresowanie osób sentymentalnie związanych z Parafią zakresem prowadzonych prac. W trakcie rozmów informowaliśmy o postępie remontu. Zainteresowanie było duże, a nasza akcja spotkała się z życzliwą aprobatą – powiedział Wojciech Piękoś – prezes Stowarzyszenia Parafii Szebnie „Dziedzictwo”.

Prowadzenie prac remontowych przy zabytkowej świątyni wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych. W tym roku kosztorys prac wyniósł blisko 351 tysięcy złotych, z czego Parafia pozyskała 150 tysięcy dotacji od ministra kultury, 80 tysięcy od wojewódzkiego konserwatora zabytków i 15 tysięcy z dotacji Gminy Jasło. W tym roku Parafia musi dołożyć kwotę około 106 tysięcy złotych.

 

Menu dodatkowe

Dzisiaj jest

czwartek,
01 października 2020

(275. dzień roku)

Święta

Czwartek, XXVI Tydzień zwykły
Rok A, II
Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy, dr Kościoła

Licznik

Liczba wyświetleń:
2750061