Menu

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

 

 

W dniu 5 grudnia 2017r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas – Ewelina Osolińska, Paulina Rozmus, Wiktoria Wiercioch, Izabela Adamik, Dominika Gajda i Gabriela Gajda -  w ramach obchodów Międzynarodowego  Dnia Wolontariusza odwiedzili koleżanki i kolegów z oddziału zerowego.

 

Dzień ten obchodzony jest od 1986r. na całym świecie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uświadomić społeczeństwu wysiłek i pracę różnych organizacji pożytku publicznego, na rzecz drugiego człowieka.

 

 Nasza wizyta miała na celu przybliżenie historii świętego Mikołaja oraz czytanie utworów literackich poświęconych tej postaci. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały  tekstów oraz ciekawostek z życia świętego Mikołaja. Prezentowane baśnie i legendy  wprowadziły dzieci w radosny dzień oczekiwania na wizytę świętego Mikołaja z prezentami.

Jasielskie Spotkanie Szkolnych Kół Caritas w Diecezji Rzeszowskiej

 

 

 

 

W dniu 28 listopada 2017r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami wzięli udział w spotkaniu w Jaśle zorganizowanym przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Podczas konferencji przybliżono temat „Światowego Dnia Ubogich” oraz przedstawiono dane statystyczne Szkolnych Kół Caritas działających na terenie naszej diecezji.

 

 Druga część spotkania była poświęcona sprawom bieżącym - „Jak mobilizować młodzież do pomagania?”. Tematy, które zostały poruszone miały na celu uwrażliwiać dzieci i młodzież na pomaganie osobom niepełnosprawnym, chorym i ubogim, uczulać na potrzeby drugiego człowieka – nie zawsze materialne, krzewić ducha czynnej miłości bliźniego.

Pomoc podopiecznym Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt - ,,Animals"

 

 

W dniu 8 grudnia 2017r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami przeprowadzili akcję charytatywną – sprzedaż słodkich wypieków, której celem była pomoc podopiecznym Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt „Animals”. Zebrane środki pieniężne w kwocie 280,50 zł zostały w całości przekazane podopiecznym schroniska w Krośnie.

 

Uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem – szczególnie dziękujemy Pani Halinie Gajdzie oraz Dominice i Gabrieli Gajdzie, Pani Monice Adamik i Izabeli Adamik, Pani Monice Polak i Martynie Polak.

 

Składamy serdeczne podziękowania uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy okazali empatię i wrażliwość dla bezdomnych, pokrzywdzonych przez los zwierząt.

Szlachetna Paczka

 

 

,,Nie ma chrześcijaństwa

 

bez czynów miłości"

 

Każdego roku przed świętami Bożego Narodzenia Wolontariusze i Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas podejmują działania mające na celu pomoc osobom potrzebującym. Jest to dla naszej organizacji czas wyjątkowy, szczególnie intensywny, pełen chęci do niesienia pomocy bliźnim.

 

W tym roku we współpracy z Parafialnym Odziałem Caritas Wolontariusze zaangażowali się w pracę charytatywną, przygotowując paczki z artykułami spożywczymi i chemicznymi. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły składali do specjalnych opakowań produkty żywnościowe. Następnie przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas – Gabriela Gajda, Dominika Gajda, Izabela Adamik i Kacper Piątkiewicz wraz z opiekunem odwiedzili osoby starsze i samotne, mieszkające na terenie naszej parafii. Podczas odwiedzin staraliśmy się również kierować ciepłe słowa do tych, którym złożyliśmy wizytę, dodać im otuchy, wnieść odrobinę radości w ich życie.

 

 Poprzez tę pracę staramy się pokazywać, że dobre uczynki są absolutnie bezcenne, dają nam radość i satysfakcję, wzmacniają poczucie sensu naszego życia.

Akcja ,,Rodzina Rodzinie"

 

 

 

„Ważny jest rodzaj pomocy, który się ofiaruje,

 

 ale ważniejsze od tego jest Serce,

 

 z jakim tej pomocy się udziela”

 

 

 

W styczniu 2018r. wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Caritas zorganizowali akcję „Rodzina Rodzinie”. Głównym celem tego przedsięwzięcia było włączenie się do programu, który jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka: „Kieruję apel do parafii, wspólnot zakonnych, do klasztorów i sanktuariów w całej Europie o konsekwentne wyrażenie Ewangelii i przyjęcie po jednej rodzinie uchodźców”. Aby uczniowie naszej szkoły mogli bliżej poznać sytuację i problemy, z jakimi zmagają się mieszkańcy Syrii, przygotowano prezentację multimedialną na ten temat oraz przeprowadzono pogadankę.

Akademia Papieska

 

,,Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze

od ciemności, jakie panują w naszych sercach.”

~ Jan Paweł II

 

W dniu 6 maja 2018r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas Szkoły Podstawowej w Szebniach i Szkoły Podstawowej w Moderówce wraz z opiekunami przygotowali Akademię poświęconą św. Janowi Pawłowi II. Uroczystość ta miała miejsce w Kościele Parafialnym p.w. św. Marcina w Szebniach.

Akademia rozpoczęła się pieśnią ,,Czarna Madonna”, którą wykonała Małgorzata Bigos. Następnie narratorzy – Maria Bożek i Kacper Rogowski – przybliżyli historię życia  św. Jana Pawła II. Mikołaj Bożek wcielił się w rolę świętego i wyrecytował wiersz ,,Kalwaria Zebrzydowska” autorstwa Jana Pawła II. Występ urozmaiciły piękne recytacje poezji Karola Wojtyły w wykonaniu: Arlety Machowskiej, Piotra Bieszczada, Adriana Fortuny, Arkadiusza Urbanika, Sylwestra Lubelczyka, Dominika Krzywińskiego, Aleksandry Bełch, Eweliny Osolińskiej i Aleksandry Szeląg. Dopełnieniem przedstawienia było wykonanie pieśni oazowej ,,Barka” przez Arletę Machowską.

Poprzez tę uroczystość młodzież naszej parafii ukazała, że św. Jan Paweł II jest wciąż obecny w ich życiu i pamięć o nim na zawsze pozostanie w sercach młodzieży.

Szkolny Konkurs Plastyczno-Literacki ,,Mój Dobry Uczynek"

 

 

W dniu 22 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Szebniach miało miejsce uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Szkolnego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Mój dobry uczynek”, który został zorganizowany przez opiekunów Szkolnego Koła Caritas – panią Mariolę Bożek,  panią Lucynę Śmietanę oraz ks. Piotra Nowakiewicza.

 

Konkurs skierowany był do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Jego celem było uwrażliwienie młodzieży szkolnej na potrzeby innych ludzi, budzenie empatii, kształtowanie szlachetnych postaw.

 

Konkurs odbył się w trzech kategoriach:

 

- szkoła podstawowa – prace plastyczne:

 

I miejsce ex aequo: Karol Chmielewski i Maksymilian Chmielewski

 

- gimnazjum – prace plastyczne:

 

I miejsce ex aequo: Paulina Rozmus i Norbert Betlej

 

- gimnazjum - prace literackie:

 

I miejsce: Łukasz Szostkiewicz

 

II miejsce: Ewelina Osolińska

 

III miejsce: Dominik Krzywiński

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Wyjazd na film - ,,Paweł, Apostoł Chrystusa"

 

 

 

W dniu 6 czerwca 2018r. wolontariusze SKC w Szebniach wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa. Celem była Galeria Rzeszów. Spod szkoły wyruszyliśmy żądni przygód i ciekawi nowych wrażeń.

 

Główną atrakcją naszego wyjazdu był film pt.: „Paweł, Apostoł Chrystusa”. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy jednego z najsłynniejszych Apostołów. Seans przybliżył nam historię św. Pawła oraz dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie pierwszych chrześcijan. Po udanym seansie uczniowie mieli czas wolny, który poświęcili według własnych upodobań – drobne zakupy i odpoczynek. Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. Dzień ten na pewno zapamiętamy na długo. Była to wspaniała okazja, aby choć na jeden dzień oderwać się od nauki szkolnej i wspólnie świętować nadchodzące wakacje.

Menu dodatkowe

Dzisiaj jest

czwartek,
01 października 2020

(275. dzień roku)

Święta

Czwartek, XXVI Tydzień zwykły
Rok A, II
Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy, dr Kościoła

Licznik

Liczba wyświetleń:
2750080