„Kiedy pomagamy innym,
pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro,
które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”
Pomoc dla Zuzi
W dniu 22 września 2019r. przy Kościele Parafialnym w Szebniach wolontariusze Szkolnego Koła Caritas razem z opiekunami przeprowadzili akcję – zbiórka pieniędzy dla chorej Zuzi. Kwesta miała na celu wesprzeć finansowo dziewczynkę, która zmaga się z nieuleczalną chorobą. Zebrane pieniądze w kwocie 8 000 zł przekazano na leczenie Zuzi.
Jesteśmy w pełni przekonani, że nawet najmniejszy gest uczyniony dla potrzebujących może rozpalić iskierkę radości. Działania, które prowadzi Szkolne Koło Caritas ma na celu propagować solidaryzowanie się z chorymi i cierpiącymi. Dzięki takim akcjom uczymy się wrażliwości i życzliwości. Staramy się pomagać innym, wnosić do ich życia choć trochę szczęścia. Wierzymy, że przeprowadzona w naszej parafii kwesta pomoże w leczeniu Zuzi.
Pragniemy podziękować wszystkim, dla których los Zuzanny nie jest obojętny i choć w najmniejszym stopniu odpowiedzieli na apel rodziców dziecka, i wsparli naszą akcję. Każdy, nawet najmniejszy datek, przybliża nas do uzbierania kwoty potrzebnej na operację.
Wycieczka do Tuchowa i Krakowa
W dniu 27 września 2019r. już po raz kolejny wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Caritas Szkoły Podstawowej w Szebniach i w Moderówce uczestniczyli w wycieczce do Tuchowa i Krakowa. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Bazylice Mniejszej w Tuchowie oraz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Po przyjeździe do Tuchowa pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Misyjnego Redemptorystów, gdzie czekał na nas przewodnik. Tam mieliśmy okazję poznać niezwykłe eksponaty, które zostały przywiezione przez misjonarzy redemptorystów pracujących w Ameryce Południowej, głównie w Argentynie, Brazylii i Boliwii. Wysłuchaliśmy wiele ciekawych historii związanych z tym miejscem. Obejrzeliśmy kolekcję znajdującą się w muzeum, poznaliśmy różnorodność życia, tradycje, obyczaje krajów misyjnych oraz obejrzeliśmy przepiękną ruchomą szopkę skonstruowaną przez jednego z polskich redemptorystów. Duże wrażenie wywarły nas także eksponaty flory i fauny Ameryki Południowej.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego, gdzie zebrane zostały dokumenty przybliżające przebieg rozbudowy kościoła, obrazy Matki Bożej Tuchowskiej oraz szaty liturgiczne z bogatymi haftami.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Odwiedziliśmy miejsce, w którym żyła i pisała swój ,,Dzienniczek” siostra Faustyna Kowalska. W trakcie trwania wyjazdu nie zabrakło również testu sprawdzającego kondycję –mieliśmy okazję wspiąć się na wieżę widokową liczącą 258 schodów, ze szczytu której podziwialiśmy piękną panoramę Krakowa.
Pełni wrażeń wyruszyliśmy w kierunku Centrum Handlowego Bonarka w celu zrobienia drobnych zakupów. Zmęczeni, ale w pełni usatysfakcjonowani, wróciliśmy do domów.
Akademia z okazji Święta Niepodległości
Vita sine libertate nihil est
W dniu 11 listopada 2019r. w Kościele Parafialnym pw. Św. Marcina w Szebniach odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 101 rocznicę odzyskania niepodległości.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Szebniach wraz z nauczycielami – p. Małgorzatą Klocek - Rybą, p. Mariolą Bożek i ks. Piotrem Nowakiewiczem przygotowali montaż słowno – muzyczny, podczas którego przybliżyli najważniejsze wydarzenia z okresów zaborów oraz I wojny światowej wpisane na karty naszej historii. Słowami wielkich wieszczów narodowych wyrecytowali i wyśpiewali miłość do Ojczyzny. Upamiętnili odwagę, męstwo i waleczność naszych przodków, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju.
W układzie choreograficznym młodzi aktorzy ukazali dzieje Polski i Polaków. Taniec z flagami podkreślał nieśmiertelność naszej Ojczyzny, niezachwianą wiarę, jej potęgę i siłę.
W scenie pantomimicznej, uczennica wcieliła się w rolę Polski, która po 123 latach niewoli, po utracie suwerenności odrodziła się na nowo. Zrzuciła kajdany niewoli, by znów stać się niepodległym państwem.
Jak co roku pragniemy poprzez tę uroczystość zachować w pamięci wielkie wydarzenia, które pozwoliły odzyskać wolność. Chcemy złożyć wyrazy uznania i hołd tym, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju, mówić w języku ojczystym, kultywować tradycje naszych przodków, a nade wszystko uczyć się miłości do Ojczyzny i przekazywać ją następnym pokoleniom.
„Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie”
(Ps 9,19)
Jasielskie Spotkanie Szkolnych Kół Caritas w Diecezji Rzeszowskiej
W dniu 19 listopada 2019r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Podczas konferencji ks. dr Piotr Potyrała przybliżył temat „Światowego Dnia Ubogich” oraz przedstawił wiele oryginalnych pomysłów, inspirując wolontariuszy do podejmowania działań na rzecz ubogich, niepełnosprawnych, chorych i samotnych.
W drugiej części spotkania głos zabrał ks. Jakub Bartczak – znany duszpasterz i raper. Młodzież mała okazję poznać unikatową postać księdza, który swoją naukę przekazuje w bardzo nietypowy sposób - przy pomocy rapu.
Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację multimedialną, przedstawiającą ciekawe działania wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas.
Całość spotkania dopełniły słodkości przygotowane przez organizatorów.
Otwórzmy Bartkowi drzwi do zewnętrznego świata – akcja charytatywna
Wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Caritas już po raz kolejny przeprowadzili w naszej szkole akcję charytatywną ,,Pomóż i Ty” organizowaną przez Fundację działającą na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych.
Tegoroczna akcja miała na celu pomoc 17–letniemu Bartkowi, który pomimo dziecięcego porażenia mózgowego i operacji kręgosłupa nie rezygnuje z rehabilitacji wspomagającej jego rozwój.
Wolontariusze SKC rozprowadzali wśród uczniów symboliczne cegiełki, z których dochód w kwocie 200 zł został przekazany na rzecz Fundacji.
W imieniu Bartka oraz organizatorów akcji pragniemy złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wsparli tę akcję. Zaangażowanie w tego typu przedsięwzięciach jest dla nas najpiękniejszym świadectwem posiadania takich wartości jak – otwartość na problemy drugiego człowieka, życzliwość, sprawiedliwość, a przede wszystkim dobroć!
Spotkanie z behawiorystą
W dniu 9 grudnia 2019r. wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Caritas zorganizowali w naszej szkole spotkanie z behawiorystą – psychologiem zwierzęcym. Spotkanie wywołało wśród uczestników dużo radości, z wielkim entuzjazmem przywitaliśmy naszych gości – Panią Sylwię Berdechowską – trenera psów i jej towarzysza – pieska o imieniu Mia.
Tematem prelekcji było przekazanie młodzieży najważniejszych informacji dotyczących psychologii zwierząt, głównie psów. Najmłodsi uczestnicy poznali podstawowe zasady opieki nad pieskami, techniki uczenia dobrych nawyków, wychowania oraz procedury zachowania w przypadku zetknięcia się z nieznajomymi, błąkającymi się czworonogami. Starsi uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną poruszającą temat warunków życia porzuconych i opuszczonych przez ludzi zwierząt, wpływ na psychikę, który wynika z ograniczania im wolności oraz tresura zwierząt na potrzeby występów cyrkowych. Dzięki tej prelekcji mogliśmy zagłębić się w temat opieki nad zwierzętami i jeszcze lepiej zrozumieć jak bardzo potrzebują pomocy ze strony człowieka. Spotkanie skłoniło nas do refleksji, niektórzy z obecnych deklarowali chęć współpracy celem opieki nad pieskami znajdującymi się w przytulisku w Krośnie.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny okazali swoją hojność. Wyrazem tego była przyniesiona karma, artykuły do pielęgnacji zwierząt oraz koce, które przekazaliśmy czworonogom krośnieńskiego przytuliska.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, w szczególności Rodzicom i Uczniom naszej szkoły.
Adwentowy Dar Serca
Wolontariusze i Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas włączyli się do kolejnej już edycji akcji charytatywnej „Razem na Święta” zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej, która miała na celu zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.
Nasi uczniowie oraz ich rodzice wykazali ogromne zaangażowanie i wsparli inicjatywy podejmowane przez wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas – zbiórka karmy i artykułów do pielęgnacji dla podopiecznych przytuliska w Krośnie oraz artykułów spożywczych i chemicznych dla osób starszych i samotnych z naszej parafii.
Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom naszej szkoły za wsparcie działań, których ideą jest niesienie pomocy. Tak duże zaangażowanie w tego rodzaju przedsięwzięcia świadczy o ogromnej wrażliwości i empatii, a przede wszystkim o tym, że los osób potrzebujących nie jest obojętny naszej młodzieży.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
W dniu 29.01.2020r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka z okazji urodzin uwielbianego przez najmłodszych angielskiego pisarza Alana Aleksandra Milnego – autora przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół.
Celem upamiętnienia tego pisarza wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami zorganizowali „Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem”. Uczennice klasy VI – Agata Fortuna, Zuzanna Potyrała, Marlena Warchoł i Kamila Szumlańska czytały fragmenty książki pt. „Kubuś Puchatek” młodszym kolegom i koleżankom z klasy I szkoły podstawowej. W czasie poznawania przygód Kubusia towarzyszyła nam bajkowa atmosfera. Dopełnieniem tego miłego spotkania było słuchowisko pt. ,,Przygody Kubusia Puchatka”.
Akcję połączyliśmy z promocją czytelnictwa, zachęcając uczniów do lektury o misiu, którego poznały i pokochały dzieci na całym świecie.
Podziękowanie
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji „Wsparcie dla przytuliska” zorganizowanej przez Wolontariuszy i Opiekunów Szkolnego Koła Caritas. Zaangażowanie i chęć pomocy przerosło oczekiwania – zebraliśmy bardzo dużą ilość karmy dla zwierząt, środków do pielęgnacji i zabawek. W dowód wdzięczności i uznania otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie od Krośnieńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt. Informacją tą dzielimy się ze wszystkimi, którzy włączyli się do naszej akcji.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszym Uczniom i Rodzicom za pomoc!
Akcja Szkolnego Koła Caritas – Pomoc dla Powodzian
W lipcu 2020r. Wolontariusze i Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili akcję charytatywną – zbiórkę artykułów spożywczych i środków czystości. Mieszkańcy naszego regionu składali zakupiony towar do specjalnie przeznaczonego miejsca w sklepie Delikatesy Centrum w Szebniach. Zebrane produkty zostały rozdzielone i przekazane potrzebującym rodzinom z Bierówki, którzy ucierpieli podczas czerwcowych powodzi.
Okoliczni mieszkańcy okazali dobre serce, przekazując potrzebującym zakupiony towar w sklepie Delikatesy Centrum w Szebniach.
Pragniemy wszystkim podziękować za wsparcie naszej akcji, za wielki gest solidaryzowania się z poszkodowanymi na skutek powodzi.
Słowa podziękowania bezpośrednio kierujemy do Pani Krystyny Ciepieli – właścicielki sklepu, do Pani Małgorzaty Lazar-Gorczycy – kierownik sklepu oraz do Obsługi za wsparcie i koordynowanie naszym przedsięwzięciem. Dziękujemy również Pani Ewie Dubiel – radnej Gminy Jasło oraz Pani Klaudii Hołowickiej – sołtys wsi Bierówka za wsparcie naszych działań.