Menu

Wycieczka do Krakowa

29 września 2022r. wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.

Trasę zwiedzania rozpoczęliśmy od Opactwa Benedyktynów w Tyńcu – najstarszego opactwa w Polsce. Największą uwagę przykuł kościół św. Piotra i Pawła -  bazylika z gotyckim prezbiterium oraz barokową nawą główną, amboną w kształcie łodzi oraz pięknymi siedemnastowiecznymi stallami udekorowanymi motywami z życia świętych.

Następnie nasze kroki skierowaliśmy do skryptorium. Przewodnik  przybliżył nam historię opactwa w Tyńcu, panujące tam reguły zakonne. Zostaliśmy zapoznani z pracą benedyktyńskich mnichów, mieliśmy okazję przyjrzeć się wnikliwie narzędziom pracy wykorzystywanych przez  kopistów. Na terenie opactwa oglądaliśmy piękne zabytki i style architektoniczne.

Kolejnym punktem wycieczki był Rynek Główny w Krakowie. Tu zwiedziliśmy krakowskie sukiennice, podziwialiśmy piękno Kościoła Mariackiego, krakowski ratusz i pomnik Adama Mickiewicza.

Wiele niezapomnianych wrażeń i emocji dostarczyła nam wizyta w Muzeum Luster w Krakowie. Atrakcje znajdujące się w tym obiekcie zapewniły nam świetną zabawę i rozrywkę.

Akcja charytatywna ,,SZKOŁO, POMÓŻ I TY”

 

Wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Caritas w Szebniach wzięli udział w corocznej akcji charytatywnej ,, Szkoło, Pomóż I TY” zorganizowanej przez Fundację na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych.

Tegoroczna akcja miała na celu pomoc 9-letniej Patrycji, która urodziła się z wieloma chorobami wrodzonymi. Dziewczynka potrzebuje intensywnej rehabilitacji oraz terapii pomocnej przy  zaburzeniach widzenia. W czasie trwania akcji charytatywnej zostały zebrane środki pieniężne na zakup niezbędnego dla Patrycji sprzętu: gorsetu oraz ortezy.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję,  propagującą najważniejsze wartości w życiu człowieka – otwartość, życzliwość i dobroć.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

 

Tradycyjnie wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Caritas Szkoły Podstawowej w Szebniach włączyli się do akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która ma na celu wsparcie potrzebujących  dzieci.

Środki finansowe zebrane podczas sprzedaży świec są wykorzystywane na organizację  dzieciom letniego i zimowego wypoczynku, leczenie, rehabilitację oraz warsztaty społeczne i edukacyjne.

Płonące świece na naszych wigilijnych stołach mają zawsze podwójny wymiar -  symbolizują gotowość do przyjęcia Zbawiciela oraz są wyrazem naszej pamięci o osobach potrzebujących.

Pragniemy serdecznie podziękować uczniom, rodzicom i pracownikom naszej szkoły za włączenie się do tej dobroczynnej inicjatywy, dzięki której możemy sprawić, że na twarzach wielu dzieci rozpromienieje uśmiech.

Zawsze warto siać dobro, bo ono do nas wraca…

 

Akcja charytatywna dla podopiecznych Domu Dziecka w Długiem

 

W lutym 2023r. wolontariusze wraz z opiekunami Szkolnego Koła Caritas zorganizowali akcję charytatywną: „Zbiórka przyborów szkolnych,  artykułów papierniczych i środków finansowych dla podopiecznych w Domu Dziecka w Długiem”.

Wolontariusze po każdej Mszy Świętej kwestowali przed kościołem. W zamian uczniowie rozdawali symboliczne podziękowanie w postaci obrazka. Podczas kwesty zebrano kwotę w wysokości 2364,00zł.

            Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny okazali hojność, wspierając swoich rówieśników. Zebrane dary zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem przez wychowanków z domu dziecka, a dla darczyńców wpłynęły słowa podziękowania.

Wycieczka do Częstochowy i Krakowa

W marcu bieżącego roku wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w wycieczce do Częstochowy i Krakowa.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu było uczestnictwo we  Mszy Św. w kaplicy Matki Bożej w jasnogórskim sanktuarium. Następnie udaliśmy się do Sali Rycerskiej, gdzie podziwialiśmy rekwizyty upamiętniające wiele historycznych wydarzeń np.: pamiątkowe sztandary wojskowe. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy był Skarbiec – Muzeum 600-lecia. Tam oglądaliśmy przepiękne ekspozycje, wota błagalne i dziękczynne, składane w darze Matce Bożej przez pielgrzymów. Naszą uwagę przykuły nie tylko cenne dzieła sztuki ofiarowane jako dary królewskie czy papieskie, ale również skromniejsze przedmioty.

Następnie udaliśmy się na krótki spacer wzdłuż wałów. Podziwialiśmy Bastion Świętego Rocha - miejsce ekspozycji militariów oraz pamiątek zrywów narodowych.

Kolejnym punktem wycieczki były zakupy w Centrum Handlowy ,,Bonarka” w Krakowie.

Wyjazd dostarczył nam wiele niezapomnianych wrażeń i z pewnością pozostanie w naszej pamięci.

Jasielskie Spotkanie Szkolnych Kół Caritas w Diecezji Rzeszowskiej

            18 maja 2023r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami uczestniczyli  w spotkaniu szkoleniowym i formacyjnym zorganizowanym przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Podczas konferencji ks. dr Witold Burda przedstawił historię rodziny Ulmów. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z tragicznymi dziejami małżeństwa i ich dzieci, którzy zostali brutalnie zamordowani za pomoc Żydom.

 W drugiej części spotkania głos zabrał ks. Karol Hadam, prezentując działania wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, równocześnie zachęcając do podejmowania akcji charytatywnych na rzecz ubogich, niepełnosprawnych, chorych i samotnych.

 Całość spotkania dopełniły słodkości przygotowane przez organizatorów.

Wycieczka do Warszawy

19 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Warszawy.

Trasę zwiedzania rozpoczęliśmy od Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie nasz przewodnik ks. Piotr Nowakiewicz przybliżył historię powstania sanktuarium. W skupieniu i ciszy przeszliśmy obok znajdujących się w świątyni relikwii świętych i błogosławionych.

Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy. Z niecierpliwością wyczekiwaliśmy chwili pojawienia się na trybunach i obejrzenia z bliska tego wspaniałego obiektu. Wielu uczestników wycieczki po raz pierwszy miało okazję zająć miejsce na trybunach Stadionu Narodowego w Warszawie.

Kolejnym punktem wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Trasę ze stadionu do pałacu pokonaliśmy metrem! To również było dla większości pierwsze doświadczenie i wymagało skupienia i pełnej koncentracji. Ale wszystko poszło bezproblemowo…W Pałacu Kultury i Nauki wjechaliśmy windą na taras widokowy, skąd podziwialiśmy panoramę naszej  stolicy i okazałe nowoczesne budynki.

Pełni wrażeń udaliśmy się na chwilę ,,odpoczynku” do centrum handlowego Złote Tarasy. Po godzinnej przerwie kontynuowaliśmy zwiedzanie Warszawy. Tym razem pieszo…Przeszliśmy przez Ogród Saski, na Placu Marszałka Piłsudskiego zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Następnie skierowaliśmy nasze kroki na Krakowskie Przedmieście. Podziwialiśmy  najbardziej urokliwe miejsca w tej części miasta – Zamek Królewski, Barbakan, Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca, Stare Miasto.

Wycieczka do Warszawy dostarczyła nam sporo niezapomnianych wrażeń i z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci.  

 

Menu dodatkowe

Dzisiaj jest

niedziela,
13 października 2024

(287. dzień roku)

Święta

Niedziela, XXVIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Dwudziesta Ósma Niedziela zwykła

Licznik

Liczba wyświetleń:
4335336